Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/gpd24/public_html/index.php:1) in /home/gpd24/public_html/index.php on line 9

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/gpd24/public_html/index.php:1) in /home/gpd24/public_html/index.php on line 9

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/gpd24/public_html/index.php:1) in /home/gpd24/public_html/index.php on line 18
Gazeta Przemysłu Drzewnego - GPD24.pl - Możliwespajanie wzdłużne forniru o grubości 5 mm
Ulica:

Miejscowość:

Kod pocztowy:

lubię to!
  Kontakt
   Wydawca
   Redakcja
  
  „...wszędzie tam, gdzie przerabia się drewno...”
Z kraju

Możliwespajanie wzdłużne forniru o grubości 5 mm

wielkość 

Spajarka
stykowa wzdłużna KUPER FLI 1000 to nowa generacja maszyny do
łączenia forniru, ze zintegrowanym systemem aplikacji kleju, którą
zakupiło Przedsiębiorstwo Drzewne ZADROŻNI z Wielgolasu.
Rynkową przewagę Przedsiębiorstwa Drzewnego ZADROŻNI z Wielgolasu k. Mińska Mazowieckiego w zakresie produkcji wielkoformatowych płyt fornirowanych zapewniły dwie prasy przelotowe, które potrzebują około 90 s na oklejenie pełnowymiarowej płyty. A w sąsiedniej hali czeka na montaż kolejna linia do fornirowania, z prasą, podajnikami i stołem odbiorczym, która także umożliwi fornirowanie płyt w dużym rozmiarze – 2800 x 2070 mm.

– Będziemy mieli trzy linie do fornirowania i – co istotne – dwie linie fornirowania płyt wielkoformatowych, na które jest duży popyt – mówi Krzysztof Zadrożny, współwłaściciel firmy. – Poszerzy ona możliwości produkcyjne i zagwarantuje niezawodność realizacji zamówień w przypadku awarii którejś z posiadanych linii. Pozwoli nam uruchomić drugą zmianę, choć w tym zakresie dużo zależy od sytuacji na rynku pracy, która na Mazowszu nie jest najlepsza.


Nowość firmy Kuper

Współwłaściciele firmy dostrzegają potrzebę dalszego inwestowania w maszyny, jakich nie ma w konkurencyjnych przedsiębiorstwach, poszerzające możliwości wytwórcze w zakresie szerokiej gamy oferowanych wyrobów i usług. Wszak to nie tylko fornirowane płyty wiórowe czy MDF, ale także produkcja obrzeży dopasowanych do płyt i szeroki zakres usług związanych z produkcją formatek spajanych stykowo, produkcją obrzeży z materiału powierzonego oraz fornirowaniem płyt na prasach przelotowych.

Dla realizacji takich usług Przedsiębiorstwo Drzewne Zadrożni dokonało właśnie zakupu spajarki stykowej wzdłużnej KUPER FLI 1000, najnowszego produktu niemieckiego producenta zszywarek i spajarek forniru, dostarczonego przez FHU IMPORT EXPORT JANUSZ KULPA z Kołobrzegu, która jest jego polskim przedstawicielem.

– To nowa generacja maszyn do łączenia forniru, ze zintegrowanym systemem aplikacji kleju w fornir o grubości od 0,25 do 5 mm – mówi Janusz Kulpa. – Innowacyjny podajnik forniru z napędem dyskowym i najmniejszą tolerancją błędu gwarantuje bezbłędny transport forniru bez żadnych obsunięć. Pracownik obsługujący spajarkę ma jedynie za zadanie podsunąć dwa łączone elementy forniru, natomiast proces startowy jest inicjowany przez czujnik światła, co gwarantuje idealny styk łączonego wzdłużnie forniru.

– Zastosowano w tej maszynie – mówi Robert Bieńkowski, współwłaściciel firmy Zadrożni – najnowszy system aplikacji kleju, z opcjonalnie oferowaną kompaktową chłodnicą, która gwarantuje precyzyjną aplikację kleju. My z tej opcji skorzystaliśmy, albowiem eksploatujemy kilka maszyn firmy Kuper i są nam znane różne technologie spajania wzdłużnego, więc wiemy, jak ważne jest utrzymanie schłodzonego kleju mocznikowego. Powinien on rozgrzewać się wyłącznie w trakcie nakładania i zgrzewania forniru, natomiast zasadniczo klej powinien być w zbiorniku schłodzony, bo lepiej zachowuje swoje właściwości, gdy jest zimny. W starszych modelach spajarek, które posiadamy, trzeba co pewien czas dolewać klej, żeby zachował swoją świeżość i lepkość.

W nowej spajarce fornirów poziomo ułożone dyski aplikacyjne w połączeniu z precyzyjną regulacją ilości kleju gwarantują perfekcyjną jakość łączeń. Łączenie forniru realizowane jest przez wydajny system grzewczy i jednoczesny docisk forniru.

Element grzewczy o szerokości 12 mm przewodzi potrzebną energię bezpośrednio na miejsce styku fornirów. Niewymagające konserwacji plastikowe łańcuchy, nieprzewodzące temperatury, gwarantują perfekcyjny i dokładny transport forniru, bez uszkodzeń materiału.

Panel sterujący, który jest łatwy do obsługiwania nawet w rękawicach roboczych, pokazuje operatorowi wszelkie parametry i zasadniczo redukuje czas aplikacji. Wszelkie ustawienia i parametry produkcyjne mogą być przechowywane w pojemnej pamięci. Nie trzeba natomiast regulować parametrów po zmianie rodzaju forniru.

Inteligentny system zarządzania energią w procesie produkcyjnym i w stanie czuwania wydłuża czas życia komponentów maszyny. Natomiast ta niewielka maszyna rzeczywiście imponuje innowacyjnym systemem podajnikowym wraz z napędem dyskowym, wysokoefektywnym systemem łańcuchowym oraz wąskim, chromowanym i efektywnym elementem grzejnym o szerokości 12 mm i długości strefy grzewczej 1425 mm. Dostęp do podzespołów jest bardzo wygodny, przez co proces czyszczenia i konserwacji maszyny jest prosty.


Łączenie stykowe do 5 mm

– Do zainteresowania tą spajarką i jej zakupu zachęcili nas odbiorcy, którzy potrzebują szerokich wstęg forniru i – co ważniejsze – grubszych, nawet do 5 mm – mówi Robert Bieńkowski. – Okazało się, że model FLI 1000, o szerokości przejścia pod korpusem 1000 mm, pozwala spajać fornir o grubości od 0,35 do 2,5 mm, zaś opcjonalnie nawet do 5 mm, ze zintegrowaną aplikacją kleju. I na taki model, z rozszerzeniem „gruby fornir”, zdecydowaliśmy się. Dla nas wygodne jest podawanie krótkich pasków forniru, o długości od 300 mm oraz o szerokości od 35 mm. Ich przesuw w czasie spajania jest szybki, w zakresie od 12 do 55 m/min. Maszyna zajmuje niewiele miejsca i waży około 1500 kg, a całkowite zapotrzebowanie mocy wynosi około 6,9 kW, zaś sprężonego powietrza około 5 l/min.

Łączony, szeroki i grubszy fornir jest poszukiwany przez producentów trumien.

– Można także zakupić maszynę z opcją „mikrofornir”, umożliwiającą rozszerzenie możliwości maszyny do pracy z fornirem o grubości od 0,25 mm, również ze integrowaną aplikacją kleju – uzupełnia Janusz Kulpa. – Tak doświadczonego producenta obrzeży nie musieliśmy natomiast nakłaniać do wyposażenia spajarki w kompaktową chłodnicę, która bardzo sprawdza się w przemysłowej pracy, a stanowi wyposażenie dodatkowe. Chłodnica jest pomieszczona pod zbiornikiem z klejem. Chłodzenie zbiornika z klejem wydatnie zwiększa żywotność kleju, zaś wymagana temperatura kleju w trakcie spajania może być ustalona przez regulator.


Rośnie sieć dystrybutorów

Od 2004 r. firma Zadrożni jest na krajowym rynku producentów i dostawców płyt fornirowanych i obrzeży. Zdecydowano się inwestować w proces fornirowania i obróbki płyt wiórowych i MDF oraz w wyrób obrzeży, bo teraz kupowane są gotowe forniry naturalne i egzotyczne oraz modyfikowane od tak wyspecjalizowanych dostawców, jak California Trading, Classic Veneer, ItalColor i Alpi. Do wyboru jest około 150 gatunków fornirów, z których producent wykonuje także obrzeża do opłaszczowywania elementów meblowych. Dlatego właśnie została zakupiona spajarka FLI 1000, pozwalająca wykonywać szerokie forniry, które łączone są w długą wstęgę. W ten sposób producent poszerza asortyment dla meblarstwa i branży drzewnej o poszukiwane produkty obrzeżowe o szerokości do 310 mm, bo na to pozwala nowa spajarka.

– Dotychczas nie mogliśmy ich wykonywać, a mieliśmy o nie zapytania – dodaje Robert Bieńkowski. – Jeśli zaś chodzi o fornirowane płyty, to poszerzamy produkcję płyt laminowanych oraz specjalistycznych – trudnopalnych i wilgocioodpornych, na płytach wiórowych oraz na płytach MDF oraz na tzw. lekkich płytach MDF. Obsługujemy prawie wyłącznie krajowych odbiorców i pod tym kątem rozwijamy sieć partnerskich dystrybutorów. Mamy ich już około dwudziestu w różnych częściach kraju, ale nawiązujemy współpracę z kolejnymi, żebyśmy w innych regionach byli tak rozpoznawalni jak na Mazowszu czy w Warszawie. Cieszy nas, że zgłaszają się rodzinne fabryki mebli, które doceniają nasze wieloletnie doświadczenie i chcą podjąć z nami stałą, długoterminową współpracę.


Nowe magazyny i salon ekspozycyjny

Po odstąpieniu od pomysłu tworzenia swoich struktur handlowych właściciele zdecydowali się poszerzyć bazę magazynową, żeby mieć odpowiednią ilość gotowych produktów, do szybkiej realizacji zleceń.

– Niektóre rodzaje fornirowanych płyt cechuje duża rotacja, więc wytwarzamy je nie tylko na zamówienie, jak większość wyrobów, ale właśnie do odwrotnej sprzedaży – mówi Krzysztof Zadrożny. – Praktycznie na telefon jesteśmy w stanie załadować i wysłać samochód z płytami czy obrzeżami do konkretnego odbiorcy. Jesteśmy w końcu producentem, a nie tylko firmą handlową, której okresowo może zabraknąć jakiegoś produktu, natomiast powinien on być dostępny u producenta!

– Oczywiście, preferujemy produkcję na zamówienie, ale przekonaliśmy się, iż możliwość odwrotnej dostawy pozwala pozyskać nowych klientów – dodaje Robert Bieńkowski. – Już powstał jeden magazyn, a wiosną ruszy budowa kolejnego.

Wcześniej zakład uruchomi salon ekspozycyjny dla pokazania dostępnych fornirów w postaci polakierowanych produktów, gdyż to ułatwia klientom wybór. Na początek niezbyt wielki, o powierzchni około 70 m2 w dwóch pomieszczeniach, właśnie adaptowanych do nowej funkcji. Będzie można tam także pokazywać nowe wyroby dystrybutorom i spotykać się z architektami wnętrz.


Potrzebne maszyny i zręczne ręce

Duże wrażenie i szacunek wzbudza wyposażenie techniczne firmy, która w minionej dekadzie zdobyła pozycję jednego z wiodących w kraju producentów płyt fornirowanych różnymi okleinami, ale także wyróżniającego się wielkością produkcji obrzeży.

– Moglibyśmy już pracować przez dwie zmiany, ale niestety, ogranicza nas… niedobór pracowników – ubolewają rozmówcy. – Kupujemy zatem wydajniejsze maszyny czy obniżające zakres ręcznych operacji, ale przy tej produkcji istotna jest precyzja pewnych prac. Z drugiej strony, mamy możliwości oferowania ciekawych produktów, choćby fornirowanych płyt o powierzchni… wyszczotkowanej. Oferujemy takie, jednak w tym zakresie korzystamy ze wsparcia kooperanta. Sami natomiast, jako jedni z nielicznych, pokrywamy fornirem wielkogabarytowe płyty drewnopochodne na prasach przelotowych, które następnie możemy przeszlifować już nie na standardowej szlifierce do płyt Hessemann KSM-1, ale na szlifierce S9 XT 2200 firmy Costa, o szerokości aż 2070 mm. To pierwsza taka maszyna w Polsce, skonfigurowana przez włoskiego wytwórcę pod kątem naszych potrzeb. Spełniamy więc oczekiwania architektów, którzy projektują pokrywanie powierzchni pełnowymiarowymi płytami pokrytymi fornirem, ale muszą być one przeszlifowane przed procesem lakierowania.

W halach produkcyjnych dostrzegam jednostronną okleiniarkę wąskich krawędzi, pilarkę panelową, maszynę do automatycznego podklejania flizeliny, rozcinarkę forniru, spajarkę stykową, gilotynę z nakładaniem kleju, która w jednym procesie wykonuje rozcinanie forniru i nałożenie kleju oraz maszynę do nakładania kleju topliwego na obrzeża o szerokości maksymalnej 500 mm. Na specjalnej szlifierce do obrzeży realizowany jest proces szlifowania oklein do grubości 0,32 mm, do oklejania głęboko profilowanych powierzchni.

Płaty forniru spojonego wzdłuż na FLI 1000 będą łączone na długość w kilkumetrowe wstęgi praktycznie niedostrzegalnym mikrowczepem na maszynie firmy Kuper. Pozwala to na pełniejsze wykorzystanie forniru.

W jednej z hal zwraca też uwagę stanowisko komponowania forniru na sklejki do określonej produkcji. Na podświetlonym stole są one dokładnie układane na różne paski obłogów, żeby dzięki ręcznej pracy powstały oryginalne produkty, na przykład dla szkutników, ale też dla producentów drzwi, których design może być indywidualnie komponowany. To najlepszy dowód na to, że w firmie Zadrożni wykonuje się nie tylko standardowe płyty fornirowane, ale też realizuje specjalne zamówienia, w ramach usługowej działalności dla producentów mebli, drzwi i innych wyrobów drzewnych.

Możliwespajanie wzdłużne forniru o grubości 5 mm

Spajarka
stykowa wzdłużna KUPER FLI 1000 to nowa generacja maszyny do
łączenia forniru, ze zintegrowanym systemem aplikacji kleju, którą
zakupiło Przedsiębiorstwo Drzewne ZADROŻNI z Wielgolasu.
Rynkową przewagę Przedsiębiorstwa Drzewnego ZADROŻNI z Wielgolasu k. Mińska Mazowieckiego w zakresie produkcji wielkoformatowych płyt fornirowanych zapewniły dwie prasy przelotowe, które potrzebują około 90 s na oklejenie pełnowymiarowej płyty. A w sąsiedniej hali czeka na montaż kolejna linia do fornirowania, z prasą, podajnikami i stołem odbiorczym, która także umożliwi fornirowanie płyt w dużym rozmiarze – 2800 x 2070 mm.

– Będziemy mieli trzy linie do fornirowania i – co istotne – dwie linie fornirowania płyt wielkoformatowych, na które jest duży popyt – mówi Krzysztof Zadrożny, współwłaściciel firmy. – Poszerzy ona możliwości produkcyjne i zagwarantuje niezawodność realizacji zamówień w przypadku awarii którejś z posiadanych linii. Pozwoli nam uruchomić drugą zmianę, choć w tym zakresie dużo zależy od sytuacji na rynku pracy, która na Mazowszu nie jest najlepsza.


Nowość firmy Kuper

Współwłaściciele firmy dostrzegają potrzebę dalszego inwestowania w maszyny, jakich nie ma w konkurencyjnych przedsiębiorstwach, poszerzające możliwości wytwórcze w zakresie szerokiej gamy oferowanych wyrobów i usług. Wszak to nie tylko fornirowane płyty wiórowe czy MDF, ale także produkcja obrzeży dopasowanych do płyt i szeroki zakres usług związanych z produkcją formatek spajanych stykowo, produkcją obrzeży z materiału powierzonego oraz fornirowaniem płyt na prasach przelotowych.

Dla realizacji takich usług Przedsiębiorstwo Drzewne Zadrożni dokonało właśnie zakupu spajarki stykowej wzdłużnej KUPER FLI 1000, najnowszego produktu niemieckiego producenta zszywarek i spajarek forniru, dostarczonego przez FHU IMPORT EXPORT JANUSZ KULPA z Kołobrzegu, która jest jego polskim przedstawicielem.

– To nowa generacja maszyn do łączenia forniru, ze zintegrowanym systemem aplikacji kleju w fornir o grubości od 0,25 do 5 mm – mówi Janusz Kulpa. – Innowacyjny podajnik forniru z napędem dyskowym i najmniejszą tolerancją błędu gwarantuje bezbłędny transport forniru bez żadnych obsunięć. Pracownik obsługujący spajarkę ma jedynie za zadanie podsunąć dwa łączone elementy forniru, natomiast proces startowy jest inicjowany przez czujnik światła, co gwarantuje idealny styk łączonego wzdłużnie forniru.

– Zastosowano w tej maszynie – mówi Robert Bieńkowski, współwłaściciel firmy Zadrożni – najnowszy system aplikacji kleju, z opcjonalnie oferowaną kompaktową chłodnicą, która gwarantuje precyzyjną aplikację kleju. My z tej opcji skorzystaliśmy, albowiem eksploatujemy kilka maszyn firmy Kuper i są nam znane różne technologie spajania wzdłużnego, więc wiemy, jak ważne jest utrzymanie schłodzonego kleju mocznikowego. Powinien on rozgrzewać się wyłącznie w trakcie nakładania i zgrzewania forniru, natomiast zasadniczo klej powinien być w zbiorniku schłodzony, bo lepiej zachowuje swoje właściwości, gdy jest zimny. W starszych modelach spajarek, które posiadamy, trzeba co pewien czas dolewać klej, żeby zachował swoją świeżość i lepkość.

W nowej spajarce fornirów poziomo ułożone dyski aplikacyjne w połączeniu z precyzyjną regulacją ilości kleju gwarantują perfekcyjną jakość łączeń. Łączenie forniru realizowane jest przez wydajny system grzewczy i jednoczesny docisk forniru.

Element grzewczy o szerokości 12 mm przewodzi potrzebną energię bezpośrednio na miejsce styku fornirów. Niewymagające konserwacji plastikowe łańcuchy, nieprzewodzące temperatury, gwarantują perfekcyjny i dokładny transport forniru, bez uszkodzeń materiału.

Panel sterujący, który jest łatwy do obsługiwania nawet w rękawicach roboczych, pokazuje operatorowi wszelkie parametry i zasadniczo redukuje czas aplikacji. Wszelkie ustawienia i parametry produkcyjne mogą być przechowywane w pojemnej pamięci. Nie trzeba natomiast regulować parametrów po zmianie rodzaju forniru.

Inteligentny system zarządzania energią w procesie produkcyjnym i w stanie czuwania wydłuża czas życia komponentów maszyny. Natomiast ta niewielka maszyna rzeczywiście imponuje innowacyjnym systemem podajnikowym wraz z napędem dyskowym, wysokoefektywnym systemem łańcuchowym oraz wąskim, chromowanym i efektywnym elementem grzejnym o szerokości 12 mm i długości strefy grzewczej 1425 mm. Dostęp do podzespołów jest bardzo wygodny, przez co proces czyszczenia i konserwacji maszyny jest prosty.


Łączenie stykowe do 5 mm

– Do zainteresowania tą spajarką i jej zakupu zachęcili nas odbiorcy, którzy potrzebują szerokich wstęg forniru i – co ważniejsze – grubszych, nawet do 5 mm – mówi Robert Bieńkowski. – Okazało się, że model FLI 1000, o szerokości przejścia pod korpusem 1000 mm, pozwala spajać fornir o grubości od 0,35 do 2,5 mm, zaś opcjonalnie nawet do 5 mm, ze zintegrowaną aplikacją kleju. I na taki model, z rozszerzeniem „gruby fornir”, zdecydowaliśmy się. Dla nas wygodne jest podawanie krótkich pasków forniru, o długości od 300 mm oraz o szerokości od 35 mm. Ich przesuw w czasie spajania jest szybki, w zakresie od 12 do 55 m/min. Maszyna zajmuje niewiele miejsca i waży około 1500 kg, a całkowite zapotrzebowanie mocy wynosi około 6,9 kW, zaś sprężonego powietrza około 5 l/min.

Łączony, szeroki i grubszy fornir jest poszukiwany przez producentów trumien.

– Można także zakupić maszynę z opcją „mikrofornir”, umożliwiającą rozszerzenie możliwości maszyny do pracy z fornirem o grubości od 0,25 mm, również ze integrowaną aplikacją kleju – uzupełnia Janusz Kulpa. – Tak doświadczonego producenta obrzeży nie musieliśmy natomiast nakłaniać do wyposażenia spajarki w kompaktową chłodnicę, która bardzo sprawdza się w przemysłowej pracy, a stanowi wyposażenie dodatkowe. Chłodnica jest pomieszczona pod zbiornikiem z klejem. Chłodzenie zbiornika z klejem wydatnie zwiększa żywotność kleju, zaś wymagana temperatura kleju w trakcie spajania może być ustalona przez regulator.


Rośnie sieć dystrybutorów

Od 2004 r. firma Zadrożni jest na krajowym rynku producentów i dostawców płyt fornirowanych i obrzeży. Zdecydowano się inwestować w proces fornirowania i obróbki płyt wiórowych i MDF oraz w wyrób obrzeży, bo teraz kupowane są gotowe forniry naturalne i egzotyczne oraz modyfikowane od tak wyspecjalizowanych dostawców, jak California Trading, Classic Veneer, ItalColor i Alpi. Do wyboru jest około 150 gatunków fornirów, z których producent wykonuje także obrzeża do opłaszczowywania elementów meblowych. Dlatego właśnie została zakupiona spajarka FLI 1000, pozwalająca wykonywać szerokie forniry, które łączone są w długą wstęgę. W ten sposób producent poszerza asortyment dla meblarstwa i branży drzewnej o poszukiwane produkty obrzeżowe o szerokości do 310 mm, bo na to pozwala nowa spajarka.

– Dotychczas nie mogliśmy ich wykonywać, a mieliśmy o nie zapytania – dodaje Robert Bieńkowski. – Jeśli zaś chodzi o fornirowane płyty, to poszerzamy produkcję płyt laminowanych oraz specjalistycznych – trudnopalnych i wilgocioodpornych, na płytach wiórowych oraz na płytach MDF oraz na tzw. lekkich płytach MDF. Obsługujemy prawie wyłącznie krajowych odbiorców i pod tym kątem rozwijamy sieć partnerskich dystrybutorów. Mamy ich już około dwudziestu w różnych częściach kraju, ale nawiązujemy współpracę z kolejnymi, żebyśmy w innych regionach byli tak rozpoznawalni jak na Mazowszu czy w Warszawie. Cieszy nas, że zgłaszają się rodzinne fabryki mebli, które doceniają nasze wieloletnie doświadczenie i chcą podjąć z nami stałą, długoterminową współpracę.


Nowe magazyny i salon ekspozycyjny

Po odstąpieniu od pomysłu tworzenia swoich struktur handlowych właściciele zdecydowali się poszerzyć bazę magazynową, żeby mieć odpowiednią ilość gotowych produktów, do szybkiej realizacji zleceń.

– Niektóre rodzaje fornirowanych płyt cechuje duża rotacja, więc wytwarzamy je nie tylko na zamówienie, jak większość wyrobów, ale właśnie do odwrotnej sprzedaży – mówi Krzysztof Zadrożny. – Praktycznie na telefon jesteśmy w stanie załadować i wysłać samochód z płytami czy obrzeżami do konkretnego odbiorcy. Jesteśmy w końcu producentem, a nie tylko firmą handlową, której okresowo może zabraknąć jakiegoś produktu, natomiast powinien on być dostępny u producenta!

– Oczywiście, preferujemy produkcję na zamówienie, ale przekonaliśmy się, iż możliwość odwrotnej dostawy pozwala pozyskać nowych klientów – dodaje Robert Bieńkowski. – Już powstał jeden magazyn, a wiosną ruszy budowa kolejnego.

Wcześniej zakład uruchomi salon ekspozycyjny dla pokazania dostępnych fornirów w postaci polakierowanych produktów, gdyż to ułatwia klientom wybór. Na początek niezbyt wielki, o powierzchni około 70 m2 w dwóch pomieszczeniach, właśnie adaptowanych do nowej funkcji. Będzie można tam także pokazywać nowe wyroby dystrybutorom i spotykać się z architektami wnętrz.


Potrzebne maszyny i zręczne ręce

Duże wrażenie i szacunek wzbudza wyposażenie techniczne firmy, która w minionej dekadzie zdobyła pozycję jednego z wiodących w kraju producentów płyt fornirowanych różnymi okleinami, ale także wyróżniającego się wielkością produkcji obrzeży.

– Moglibyśmy już pracować przez dwie zmiany, ale niestety, ogranicza nas… niedobór pracowników – ubolewają rozmówcy. – Kupujemy zatem wydajniejsze maszyny czy obniżające zakres ręcznych operacji, ale przy tej produkcji istotna jest precyzja pewnych prac. Z drugiej strony, mamy możliwości oferowania ciekawych produktów, choćby fornirowanych płyt o powierzchni… wyszczotkowanej. Oferujemy takie, jednak w tym zakresie korzystamy ze wsparcia kooperanta. Sami natomiast, jako jedni z nielicznych, pokrywamy fornirem wielkogabarytowe płyty drewnopochodne na prasach przelotowych, które następnie możemy przeszlifować już nie na standardowej szlifierce do płyt Hessemann KSM-1, ale na szlifierce S9 XT 2200 firmy Costa, o szerokości aż 2070 mm. To pierwsza taka maszyna w Polsce, skonfigurowana przez włoskiego wytwórcę pod kątem naszych potrzeb. Spełniamy więc oczekiwania architektów, którzy projektują pokrywanie powierzchni pełnowymiarowymi płytami pokrytymi fornirem, ale muszą być one przeszlifowane przed procesem lakierowania.

W halach produkcyjnych dostrzegam jednostronną okleiniarkę wąskich krawędzi, pilarkę panelową, maszynę do automatycznego podklejania flizeliny, rozcinarkę forniru, spajarkę stykową, gilotynę z nakładaniem kleju, która w jednym procesie wykonuje rozcinanie forniru i nałożenie kleju oraz maszynę do nakładania kleju topliwego na obrzeża o szerokości maksymalnej 500 mm. Na specjalnej szlifierce do obrzeży realizowany jest proces szlifowania oklein do grubości 0,32 mm, do oklejania głęboko profilowanych powierzchni.

Płaty forniru spojonego wzdłuż na FLI 1000 będą łączone na długość w kilkumetrowe wstęgi praktycznie niedostrzegalnym mikrowczepem na maszynie firmy Kuper. Pozwala to na pełniejsze wykorzystanie forniru.

W jednej z hal zwraca też uwagę stanowisko komponowania forniru na sklejki do określonej produkcji. Na podświetlonym stole są one dokładnie układane na różne paski obłogów, żeby dzięki ręcznej pracy powstały oryginalne produkty, na przykład dla szkutników, ale też dla producentów drzwi, których design może być indywidualnie komponowany. To najlepszy dowód na to, że w firmie Zadrożni wykonuje się nie tylko standardowe płyty fornirowane, ale też realizuje specjalne zamówienia, w ramach usługowej działalności dla producentów mebli, drzwi i innych wyrobów drzewnych.